Trasy wycieczek

Największe atrakcje turystyczne Wrocławia - Ratusz od strony pręgierza

Trasa: Największe atrakcje turystyczne Wrocławia

Turystyczne przeboje Wrocławia związane są z wielowiekową historią miasta i rozrzucone są po jego najdalszych zakątkach. W czasie tej wycieczki zobaczymy najstarszą część miasta z Ostrowem Tumskim, Wyspami Odrzańskimi i Rynkiem. Następnie przeniesiemy się w okolice Hali Stulecia, gdzie zobaczymy Ogród Japoński, Multimedialną Fontannę na Pergoli, ZOO z Afrykarium. Na zakończenie pojedziemy zobaczyć przepiękną panoramę miasta z 49 piętra drapacza chmur SKYTOWER.

Wrocław Piastów - Widok z wieży Katedry na Wyspy Odrzańskie

Trasa: Wrocław Piastów

Polska Dynastia Piastów władała Wrocławiem tylko w latach 990 – 1335. W ponad tysiącletniej historii miasta nie jest to zatem okres zbyt długi, ale wystarczający, by pozostawić na trwałe ślad w tkance miejskiej grodu nad Odrą. Na tej trasie znajduje się Ostrów Tumski, Wyspa Piasek, Mauzoleum Piastów Śląskich i okolice Rynku. Przybliżymy sobie historię piastowskiego Wrocławia i zastanowimy się dlaczego tak szybko przeszedł pod panowanie Czech.

Architektura Wrocławia - Most Tumski znany też jako Most Zakochanych

Trasa: Architektura Wrocławia

We Wrocławiu, tak jak w podręczniku architektury, prześledzić można wszystkie najważniejsze style architektoniczne. Od romanizmu i gotyku, poprzez architekturę renesansu, baroku, klasycyzmu, do neostylów, modernizmu i architektury tej najbardziej współczesnej, z najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce włącznie – Sky Tower. Proponuję wyprawę w przeszłość, która pozwala poznać i zrozumieć zmiany w architekturze na przykładzie Wrocławia.

Wrocław - miasto na skrzyżowaniu kultur i narodów

Trasa: Wrocław – miasto na skrzyżowaniu kultur i narodów

Od zarania swoich dziejów Wrocław znajdował się na przecięciu dwóch najstarszych szlaków handlowych Europy. Szlak Bursztynowy wiódł znad Bałtyku aż na południe Europy nad Adriatyk, zaś Szlaku Solny prowadził wzdłuż osi wschód – zachód. Atrakcyjne pod względem geograficznym położenie miasta sprawiało, że w czasie jego długiej historii wciąż nowe nacje i ich władcy starali się nieustannie zdobyć Wrocław na własne posiadanie. Polacy, Czesi, Niemcy, Żydzi, a przy tym katolicy, protestanci, prawosławni… Wszyscy oni pozostawili w mieście swoje niezatarte piętno. W czasie wycieczki zobaczymy miejsca i budowle pokazujące kulturowy tygiel Wrocławia.

Wrocławscy Żydzi - Synagoga pod Białym Bocianem

Trasa: Wrocławscy Żydzi

Wrocławska Gmina Żydowska była przed II Wojna Światową jedną z największych i najsilniejszych w Niemczech. Jednak już w czasach średniowiecza Żydzi zamieszkiwali Wrocław i stanowili o jego sile i znaczeniu. Wielu wrocławskich Żydów to wybitne postaci swoich czasów. Mimo tragicznych zdarzeń Nocy Kryształowej we Wrocławiu, ślady i pamiątki kultury żydowskiej są wciąż w stolicy Dolnego Śląska bardzo liczne. Na naszej trasie zobaczymy m.in. Synagogę Pod Białym Bocianem i Cmentarz Żydowski na którym spoczywają m.in. Ferdynand Lasalle i rodzice Edyty Stein, jak i dom rodzinny Patronki Europy.

Legendy Wrocławia - Kamieniczki Jaś i Małgosia

Trasa: Legendy Wrocławia

Proponuję przechadzkę po mieście śladem najpiękniejszych wrocławskich legend i podań. Poznawanie zabytkowych budynków, kościołów bądź uliczek, od których roi się we Wrocławiu, jest nie tylko ciekawsze, ale i przyjemniejsze, gdy oczyma wyobraźni dostrzegamy na uliczkach, murach lub w lochach bohaterów starych podań. Wśród wielu wrocławskich legend nie brakuje zarówno tych wzruszających, jak i śmiesznych czy też mrożących krew w żyłach. Zapewniam, że kiedy słucha się tych opowieści patrząc na miejsca, w których bohaterowie legend mieli przeżywać swoje przygody, to na długo potem pozostają one jeszcze w pamięci.

Wrocławskie ogrody - Ogród Japoński

Trasa: Ogrody Wrocławia

Wrocław ma także wiele do zaoferowania miłośnikom fauny i flory. Słynne w Polsce wrocławskie ZOO wzbogaciło się niedawno o obiekt unikatowy w skali europejskiej. Afrykarium, to szczególne Oceanarium poświęcone wyłącznie Czarnemu Lądowi i jego wodom. Pamiętajmy, że Wrocław leży ponad 400 km od morza! Miłośnicy przyrody nie powinni też pod żadnym pozorem zapomnieć w trakcie wizyty w Stolicy Dolnego Śląska o przepięknym Ogrodzie Japońskim stworzonym przez architektów krajobrazu z Kraju Kwitnącej Wiśni czy też Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szklakiem wrocławskich krasnoludków - Syzyfki

Trasa: Szlakiem wrocławskich krasnoludków

Najmłodsi turyści i miłośnicy Wrocławia nie mogą przegapić spotkania z wrocławskimi krasnalami. Wyposażeni w mapy i sprzęt poszukiwacza, ruszają oni zwykle poprzez miejskie uliczki i place szukając z zapałem wszystkich krasnoludków zamieszkujących Wrocław. Odnalezienie wszystkich krasnali potwierdzić można pieczątką w Biurze Informacji Turystycznej. Dla najmłodszych jest to znakomita okazja nie tylko do poznania samych krasnali, ale też miasta.